Westlands Bowling Club

Alsager Institute Bowling Club
Green Drive, Alsager, Cheshire ST7 2EQ

Bob Harper 1060 Open Competition 2010

Kindly Sponsored by John & Cynthia Simpson
Prize money (subject to full entry) 1 @ 300  1 @ 150  2 @ 85  4 @ 50  8 @ 30

Last 16

Quarter Finals

Semi-Finals

 

Final

 
R Price (Rode Heath) 16 D Morrey 20 K Morris 21 K Morris 9

D Morrey (Crewe Queens Park)

21
C Roberts (Fallowfield) 16 K Morris 21
K Morris (Birches Head Hotel) 21
D Jackson (Lloyds) 21 D Jackson 21 D Jackson 11
A Bailey (Congleton Park) 17
M Lloyd (Delamere) 21 M Lloyd 12
Stephen Morrey (Crewe Queens Pk) 15
P Owen (Birches Head Hotel) 21 P Owen 21 P Owen 8 C McDonald 21

Mark Burdon (Wharton Cons)

13
Sean Morrey (Crewe Queens Park) 21 Sean Morrey 9
G Picknell (Telford) 16
C Baker (Kings Norton) 19 T Langford 4 C McDonald 21
T Langford (Telford) 21
C McDonald (Congleton Railway) 21 C McDonald 21
I Howell (Crewe Post Office) 16
 

Results from Qualifier Friday 24th September

Round 1

Round 2

Qualifiers

A Ferris (Congleton Park) 21 A Ferris 10 A Bailey
(Congleton Park)

J Edmondson (Crewe Hop Pole)

16
A Bailey (Congleton Park) 21 A Bailey 21
W Rock (Crewe Queens Park) 12
Stephen Morrey (Crewe Queens Pk) 21 Stephen Morrey 21 Stephen Morrey
(Crewe Queens Park)
P Charlesworth (Congleton Park) 16
P Phillips (Congleton Railway) 21 P Phillips 18
S Allman (Shavington) 20
C Woodward (Shavington) 18 M Burdon 21 M Burdon
(Wharton Cons)
M Burdon (Wharton Cons) 21
L Dale (Middleport Park) 21 L Dale 17
P Drinkwater (Meadowbank) 11
Sean Morrey (Crewe Queens Park) W/O Sean Morrey 21 Sean Morrey
(Crewe Queens Park)
C Bancroft (Crewe Post Office) Abs
D O'Brien (Castle Private) 14 Danny Ferris 12
Danny Ferris (Milton Recs) 21
 

Results from Qualifier Thursday 23rd September

Round 1

Round 2

Qualifiers

D Jackson (Lloyds) 21 D Jackson 21 D Jackson
(Lloyds)

J Hambleton (Macclesfield)

10
B Booth (Birches Head Hotel) 14 A Aldridge 9
A Aldridge (Nordley) 21
N Tideswell (Middleport Park) W/O N Tideswell 9 C Baker
(Kings Norton)
J Black (Birches Hd Hotel)   Abs
C Baker (Kings Norton)   21 C Baker 21
A Owen (Birches Head Hotel) 18
J Williamson (Birches Head Hotel) W/O J Williamson 11 P Owen
(Birches Head Hotel)
D Butler (Clough Hall)        Abs
A France (Middleport Park) 16 P Owen 21
P Owen (Birches Head Hotel) 21
G Owen (Birches Head Hotel) 21 G Owen 17 R Price
(Rode Heath)
C Wall (Macclesfield) 13
R Price (Rode Heath) 21 R Price 21
K Williamson (Birches Head Hotel) 18
 

Results from Qualifier Tuesday 21st September

Round 1

Round 2

Qualifiers

M Jenkins (Wem U.S.) 21 M Jenkins 9 C McDonald
(Congleton Railway)

P Illidge (Beech Tree)

18
C McDonald (Congleton Railway) 21 C McDonald 21
N Parsonage (Crewe Post Office) 13
K Morris (Birches Head Hotel) 21 K Morris 21 K Morris
(Birches Head Hotel)
T Batchelor (Meir Hayes) 8
G Dulson (Wem U.S.) 21 G Dulson 10
L Bebbington (Wharton Cons) 15
D Smallman (Florence T & B) 13 D Morrey 21 D Morrey
(Crewe Queens Park)
D Morrey (Crewe Queens Park) 21
B Kirk (Fegg Hayes) 21 B Kirk 10
S Howe (Westlands) 2
J Illidge (Beech Tree) 18 I Simpson 17 I Howell
(Crewe Queens Park)
I Simpson (Florence T & B) 21
I Howell (Crewe Post Office) 21 I Howell 21
C Morrey (Crewe Queens Park) 8
 

Results from Qualifier Monday 20th September

Round 1

Round 2

Qualifiers

M Flitcroft (Fallowfield) 6 J Brown 11 T Langford
(Telford)

J Brown (Congleton Railway)

21
T Langford (Telford) 21 T Langford 21
J Melvin (Middleport Park) 17
P.N. Mellor (Buxton) 10 C Kearns 19 C Roberts
(Fallowfield)
C Kearns (Middleport) 21
P Thomas (Shrewsbury) 8 C Roberts 21
C Roberts (Fallowfield) 21
M Lloyd (Delamere) 21 M Lloyd 21 M Lloyd
(Delamere)
C Barton (Liverpool) 9
M Simcock (Middleport) 21 M Simcock 9
D Edwards (Shrewsbury) 13
G Merry (Delamere) 21 G Merry 10 G Picknell
(Telford))
M Miles (Liverpool) 20
M Melvin (Middleport Park) 20 G Picknell 21
G Picknell (Telford) 21
 

Enquiries to Organiser: -
Tony Chesters Tel:-  01270 587582    Mob 07891306032

Home

2011 Bob Harper

2009 Bob Harper

2008 Bob Harper